Spektrum - Geminidy

Nanna Foss

O KSIĄŻCE

Narratorką Leonidów była nieśmiała Emi. W Geminidach to Pi opowiada o dalszych, często dramatycznych przygodach i przeżyciach grupy sześciorga przyjaciół (no, bez przesady, w przypadku części tej grupy trudno mówić o przyjaźni, to raczej pełne konfliktów obcowanie ze sobą z konieczności).

Pi ma w przeciwieństwie do Emi ognisty temperament, działa szybko i impulsywnie. I zakochuje się na zabój. Czytelnicy, którym w Leonidach przeszkadzał brak wyrazistego wątku miłosnego, tym razem się nie zawiodą!

Piętnastoletnia Emi rysuje chłopca o turkusowych oczach, który nosi na szyi tajemniczy pryzmat. Następnego dnia doznaje szoku, gdy chłopiec z rysunku okazuje się nowym uczniem w jej klasie. Nim Emi się obejrzy, ma na dłoniach trójkątne blizny, a jej koledzy i koleżanki potrafią robić niezrozumiałe rzeczy. A może to wszystko tylko jej się zdawało? Zacierają się granice między snem a rzeczywistością, Emi desperacko próbuje zachować przytomność umysłu. Ale wkrótce musi spojrzeć prawdzie w oczy i stawić czoło nieoczekiwanym wyzwaniom, do których należą między innymi podróże w czasie.

Zawiodą się natomiast ci, którzy oczekują, że w Geminidach wyjaśnią się pewne tajemnice i nareszcie będzie wiadomo, o co chodzi i kto tym wszystkim steruje. Oczywiście, pewne rzeczy się wyjaśnią, ale tajemnice będą się w Geminidach mnożyć! I będzie coraz mroczniej i coraz niebezpieczniej, choć momentami także pięknie, wzruszająco.

Rządzące życiem nastolatków zdarzenia nabiorą rozpędu, podobnie jak w Leonidach, również i tutaj mniej więcej od połowy książki.

Geminidy – wciągająca książka z pogranicza fantasy i science-fiction dla nastoletniego czytelnika

Nanna Foss kieruje swoją powieść do młodego czytelnika, trafia do niego charakterystycznym dla młodych ludzi językiem atrakcyjnym stylem pisarskim. Geminidy to dobrze oceniana przez krytyków, świetna propozycja dla nastolatków, którzy rozpoczynają swoją przygodę z literaturą fantasy lub w ogromnych ilościach pochłaniają kolejne książki. Choć koncepcja na pierwszy rzut oka nie wydaje się odkrywcza, kolejne strony wciągają czytelnika bez reszty. Warto zauważyć, że Leonidy i Geminidy, a także kolejne, jeszcze u nas nieznane części serii SPEKTRUM znalazły również uznanie wśród dorosłych czytelników ceniących klasyki gatunku.

Ciąg tajemnic w Geminidach

Gdy czytelnikowi wydaje się, że właśnie zbliża się do rozwikłania zagadki, Nanna Foss stawia go przed kolejną tajemnicą. Pisarka sprawnie żongluje niedopowiedzeniami, które zmuszają do dalszego czytania, by móc poznać ich rozwiązanie. Geminidy to książka dla każdego młodego miłośnika literatury, który chce oderwać się od otaczającej go rzeczywistości. Nic tak nie zmusza do zapomnienia o codzienności, jak podróże w czasie, niezwykłe moce oraz wyrazisty wątek miłosny.

Szukaj księgarni...


O autorce

Autorka cyklu, Nanna Foss, utrzymuje kontakt ze swoimi czytelnikami. Jeśli chcesz do niej napisać, zajrzyj na stronę www.nannafoss.dk i napisz do niej po angielsku.

Nanna Foss jest niezwykłą osobą. Urodziła się w 1985 roku na duńskiej prowincji i mieszka na południu wyspy Zelandii na dużej farmie, z mężem i czworgiem dzieci. Pisanie należało do jej ulubionych zajęć już w dzieciństwie. Czas wypełniało jej też rysowanie, ale to pisanie wzięło górę i po maturze Nanna podjęła studia dziennikarskie w przekonaniu, że zawód dziennikarza da jej utrzymanie.

Jej droga życiowa ułożyła się jednak inaczej. Marzenie o podjęciu twórczości literackiej zrealizowało się po tym, jak zapisała się do stowarzyszenia zrzeszającego osoby pragnące pisać książki. Obcowanie z ludźmi podobnie myślącymi wkrótce zaowocowało pomysłem na cykl powieści SPEKTRUM. Pierwszą książkę z serii – Leonidy – wydano w 2014 r. Gdy trafiła do czytelników, okazała się wielkim sukcesem i zyskała opinię najlepszej książki roku dla młodzieży. Tak naprawdę jednak seria cieszy się powodzeniem również wśród czytelników starszych.