Kallokaina

Karin Boye

O KSIĄŻCE

Militarna dyktatura, w której każda czynność ma nadrzędny cel, a potrzeby realizowane przez obywateli są potrzebami Państwa, zaciska pasa, szykując się do następnej wojny. Jednak współżołnierz Leo Kall, wzorowy mieszkaniec zuniformowanego Chemiomiasta nr 4, jest pełen optymizmu i wiary w powodzenie systemu. Zaprzątają mu głowę tylko dwie rzeczy: czy żona go zdradza i czy jego nowy wynalazek, serum zmuszające przesłuchiwanego do wypowiedzenia na głos swoich myśli bez żadnej cenzury, zapewni mu oczekiwany awans.

Kallokaina – pozycja dla miłośników dystopii

W wielu krajach ostatnie dzieło Karin Boye uważa się za klasykę literatury. Autorka porusza filozoficzne kwestie związane z człowieczeństwem i jego granicami. Skłania do refleksji na temat tego, jak wiele okrucieństwa jest w stanie zadać człowiek, jak daleko potrafi się posunąć, by osiągnąć swój cel. Książka nigdy wcześniej nie została wydana w języku polskim – aż do teraz. Nasze wydawnictwo jako pierwsze w kraju sięgnęło po pozycję tak długo wyczekiwaną przez miłośników poważnej literatury.

Co by było gdyby – czyli jak dystopia ukazuje alternatywną oś wydarzeń

Co by było, gdyby w państwie militarnym każdy obywatel był żołnierzem? Co by było, gdyby każdy musiał pełnić służbę wojskową, a przy tym nadzorować innych? Co by było, gdybyśmy poszukiwali rozwiązań pozwalających wygrać każdą wojnę? Co by było, gdyby testy na ludziach nie tylko były etycznie dopuszczalne, ale gdyby były na porządku dziennym? Kallokaina to ważna książka zmuszająca do zastanowienia nad tym, jak daleko zabrnęliśmy i co może się wydarzyć, jeśli kompletnie zatracimy się jako ludzkość.

Szukaj księgarni...

O autorce

Urodzona na przełomie wieków Karin Boye napisała Kallokainę po podróżach do rodzącego się Związku Radzieckiego i Niemiec z okresu rozwoju psychoanalizy i nazizmu. Powieść ukazała się w 1940 roku, a rok później autorka popełniła samobójstwo. Kallokaina jest kultową szwedzką pozycją, zajmującą tę samą półkę co dzieła Orwella, Huxleya i Zamiatina. Polski czytelnik ma okazję poznać ją dopiero teraz, wcześniej powieść ukazała się w ponad kilkunastu krajach, a o jej wartości świadczy nominacja w 2016 roku do prestiżowej nagrody Retro Hugo.