Czaszka z Katynia

Anna Elisabeth Jessen

O KSIĄŻCE

W 2005 roku w Instytucie Medycyny Sądowej w Kopenhadze odkryto czaszkę.

Okazało się, że pochodzi ona z Katynia, i że dostarczył ją w czasach drugiej wojny światowej młody duński lekarz medycyny sądowej, Helge Tramsen. I tu zaczynają się dwie paralelne historie tej książki. Jedna opowiada o ustalaniu tożsamości czaszki, druga o losach dwunastu lekarzy, wśród nich Helgego Tramsena, których minister propagandy Niemiec, Goebbels, kazał zawieźć w 1943 roku do Katynia, by zbadali masowe mogiły. Badania wskazywały, że za mordami stały siły radzieckie, co Goebbels wykorzystał propagandowo przeciwko ZSRR, to zaś wpłynęło na dalsze losy lekarzy, w tym Duńczyka. Tramsen był członkiem duńskiego ruchu oporu i z zadaniem, które miał wykonać dla Goebbelsa, a także z wywiezieniem z Katynia głowy zamordowanego oficera, wiązał inne jeszcze plany – prowadził podwójną grę i przyczynił się do zadania nazistom poważnego ciosu.

Czaszka z Katynia – opowieść o śledztwie dziennikarskim wokół zbrodni w Katyniu pod Smoleńskiem

Czaszka z Katynia to bardzo ciekawy reportaż, który trzyma czytelnika w napięciu już od samego początku – ukazuje całą prawdę o mordzie katyńskim, który ukrywany był przed światem przez wiele lat i o konsekwencjach kłamstwa katyńskiego. To doskonała książka, w której przeplatają się zarówno wątki polskie, jak i duńskie – z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom powieści historycznych i detektywistycznych.

Współczesna literatura duńska

Książka opowiada o losach duńskiego lekarza uwikłanego w sprawę katyńską, o poszukiwaniu rodziny zamordowanego w Katyniu polskiego oficera, którego czaszkę przypadkowo odkryto w kopenhaskim Instytucie Medycy Sądowej, a także o kłamstwach, fałszowaniu i zatajaniu zbrodni katyńskiej. Książka duńskiej dziennikarki i reżyserki filmów dokumentalnych Anny Elisabeth Jessen to zdecydowanie powieść warta uwagi.

Szukaj księgarni...

O AUTORCE

Autorka Anna Elisabeth Jessen, ur. 1956, studiowała w Danii filologię duńską, dziennikarstwo i scenopisarstwo. Od 1984 roku związana jest z Danmarks Radio. Wiele spośród jej reportaży radiowych otrzymało międzynarodowe nagrody, m.in. Hvorforringedehunikkeigen, Efterfesten, Doktor Tramsensrapport i Guten Tag po polsku, za który wraz z jego współautorką, Moniką Hemperek z Radia Lublin, otrzymała Nagrodę im. Krystyny Bochenek. Najbardziej znane filmy dokumentalne Anny Elisabeth Jessen to: jihad.dk, TinepåTværs, Mysteriet om Tycho Brahesdød oraz Czaszka z Katynia, którą pokazywały telewizje wielu państw, w tym Telewizja Polska.